latviešu valoda
R. Blaumaņa literārās prēmijas 20. konkurss
2024. gada 11. decembris
2024. gada 7.decembrī notika R. Blaumaņa literārās prēmijas 20. konkursa noslēguma pasākums, kas aizsākās ar jauku un sirsnīgu ciemošanos “Brakos”. Konkursā piedalījās mūsu 8.c klases skolēns Kristiāns Vanags latviešu valodas skolotājas Gunas Vīlipas vadībā, izvēloties rakstīt par Rūdolfa Blaumaņa grāmatām, kuras vēlētos savā grāmatu plauktā.
Kristiāns Vanags konkursā ir guvis atzinību par vēlmi iepazīt R. Blaumaņa daiļradi. Kristiāns savā pārspriedumā rakstīja:"Es vēlos, lai R. Blaumaņa lugas un noveles būtu manā grāmatplauktā – kā iedvesma, kā pamācība un kā atgādinājums par cilvēka būtības dziļumiem un sarežģītību."
Dāvanā visi apbalvojamie un viņu pedagogi saņēma grāmatu “Blaumaņa gaismā”, kurā apkopoti visu 20 gadu konkursa 1. vietu ieguvēju domraksti, kā arī "Braku" kalendāru 2025. gadam.
Sveicam Kristiānu Vanagu un izsakām pateicību par atbalstu darba tapšanā latviešu valodas skolotājai Gunai Vīlipai!
Latviešu valodas nedēļa 2024
2024. gada 22. novembris
Laikā no 8.11. līdz 19.11. skolā norisinājās latviešu valodas un literatūras nedēļa, kā arī patriotu nedēļa.
Nedēļas mērķis bija veicināt skolēnu dziļāku interesi par latviešu literātu – gada jubilāru Noras Ikstenas, Aspazijas, Leona Brieža, Annas Sakses, Friča Bārdas, Kārļa Skalbes, Māra Runguļa daiļradi un personību; attīstīt skolēnos radošās prasmes; izkopt jaunrades darbu individuālo stilu valodu mācību, kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā jomās; pilnveidot audzināšanas un mācību darbu skolēna pilsoniski izglītotas, patriotiskas, nacionālo kultūrvērtību izprotošas personības veidošanai.
Nedēļas ietvaros varēja aplūkot dažādas izstādes -"Gads kultūrā", veltījumi Kārlim Skalbem, Fricim Bārdam, veltījums Latvijai svētkos “Mūsu Latvija”.
8. un 10.,11.klašu skolēni tika rosināti iesaistīties izzinošā izstādes "Gads kultūrā" izpētē. 10.klašu skolēni organizēja nodarbības pamatskolas klasēs “Mūsu Latvija”.
Tika organizētas vairākas atklātās stundas. Nedēļas ietvaros tika izmantots projekts "Latvijas skolas soma”, piedāvājot daudzveidīgus kultūrizglītojošus un pilsonisko izglītību veicinošus projektus. Dažādas aktivitātes norisinājās arī sākumskolā, kā piemēram, 1.klašu skolēni veidoja Kārļa Skalbes dzejoļu ilustrācijas, 4.klašu skolēni veica jaunrades darbu par F.Bārdas dzeju, rakstīja literārās pasakas.1.-5. klašu skolēni un viņu skolotāji organizēja Mārtiņdienas tirdziņu.
Skolas bibliotēkā nedēļas ietvaros norisinājās dažādas izstādes. Tika rīkotas latviešu valodas un literatūras olimpiādes (3.klasēs, 5.klasēs), kā arī skolēni piedalījās Rīgas izglītības iestāžu literārās jaunrades konkursā “Kā es braucu Skalbi lūkoties?”, R.Blaumaņa literārās prēmijas 20. konkursā, LVA skolēnu radošo darbu konkursā "Vārds, kas mīl, vārds, kas nogalina".
Rīgas izglītības iestāžu literārās jaunrades konkurss “Kā es braucu Skalbi lūkoties?”
2024. gada 11. novembris
Rīgas Bērnu un jauniešu centrs “Altona” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo rakstniecības un mūzikas muzeju 2024.gada 07.novembrī organizēja noslēguma pasākumu Rīgas izglītības iestāžu literārās jaunrades konkursam “Kā es braucu Skalbi lūkoties?”. Pasākuma noslēgums notika Latvijas Nacionālajā rakstniecības un mūzikas muzejā, kur vienkopus pulcējās konkursa dalībnieki, pedagogi un vecāki.
Priecājamies par mūsu skolēniem, kuri literārās jaunrades konkursā ir ieguvuši pirmās vietas:
6.-8. klašu grupā 1. vieta – Romanam Šiļņikovam (6.b klase)
9.-12. klašu grupā 1. vieta – Nikai Sircovai (10.a klase). Nika ir ieguvusi arī specbalvu par vissirsnīgāko valodu.
Skaļas lasīšanas sacensības
2024. gada 18. aprīlis
17.04.2024 RCB filiālbibliotēkā “Pūce” notika “Skaļas lasīšanas” sacensības.
No mūsu skolas piedalījās Emilija Tihonoviča 5.a kl., Romans Šiļņikovs 5.b kl. un Karolina Kašperova 5.d kl.
Mūsu meitenes saņēma pateicības, bet Romans saņēma atzinības rakstu, iespēju piedalīties Rīgas reģionālajā finālā Nacionālajā vēstures muzejā ”Dauderi” un ieguva skatītāju simpātiju balvu.
Paldies latviešu valodas un literatūras skolotājām Gunai Vīlipai un Vinetai Jēgerei par bērnu sagatavošanu pasākumam!
Tikšanās ar rakstnieci Noru Ikstenu
2024. gada 6. marts
"Es zinu dienas mirkļa garumā un mirkli dienas īsumā," teicis I.Ziedonis. Šo piepildītā mirkļa sajūtu, domājams, ka izjuta ikviens skolēns un pedagogs šī gada pavasara sākumā, piedaloties neaprakstāmā notikumā - iespējā tikties ar sirdsgudru, gaišu, pozitīvu, atvērtu, iedvesmojušu cilvēku, ar rakstnieci Noru Ikstenu.
Uz tikšanos bija aicināti 12.b klases skolēni, kuri apgūst "Latviešu valodu un literatūru II", kā arī 9. un 11. klašu skolēni.
Nora Ikstena stāstīja par to, vai viegli, grūti, vai skaisti būt rakstniekam, kā ir būt rakstniekam 21. gadsimtā. Stāstīja par vienu no savām jaunākajām grāmatām "Jona" un "Draugi. Vabulīša un Pifāna piedzīvojumi".
12.klases skolēni bija sagatavojuši jautājumus par lasītajiem literārajiem darbiem, kā arī par mūžīgām, eksistenciālām problēmām. Sarunu caurstrāvoja gaišums, prieks un pozitīva enerģētika, jo tika īstenota "Divsaruna", gūtas kopīgas skaistas atziņas, gan arī pārrunātas mūsu sabiedrībā, pasaulē esošās sāpes.
Paldies, Nora, par šī nebeidzamā mirkļa sajūtu, mieru, gaismu un iedvesmu!
Sprīdītim 120
2023. gada 22. decembris
2023. gada 18. decembrī 7.c un 7.d klases skolēni izrādīja Annas Brigaderes pasaku lugas "Sprīdītis" iestudējumu, ko bija cītīgi gatavojuši semestra garumā, realizējot jaunapgūstamā mācību priekšmeta "Literatūra" iedzīvināšanu. Emocijas, raitā valoda un Ziemassvētku atmosfēra padarīja šo izrādi par brīnišķīgu piedzīvojumu gan aktieriem, gan skatītājiem.
Paldies latviešu valodas un literatūras skolotājai Gunai Vīlipai par skolēnu ieinteresēšanu darbā.
LVA valodas tūre "Ņemot un dodot topu par citu"
2023. gada 23. novembris
22.novembrī mūsu skolā pie 11. klasēm un 12. b klases ieradās jauniešu valodas tūre „Ņemot un dodot topu par citu” (citāta autors ‒ Rainis) .
Tūres mērķis ir stiprināt dialogu ar jauniešiem un ļaut viņiem dalīties ar savu viedokli par valodu, rosinot domāt par daudzveidīgām izteikšanās iespējām latviešu valodā, valodas jaunrades potenciālu, valodas mītiem un līdzdalību valodas pilnveides procesā. Radošajās darbnīcās ar jauniešiem tika noskaidroti viņiem aktuālie anglismi, attieksme pret sabiedrībā valdošiem valodas mītiem, kā arī galvenie secinājumi jeb domugraudi par valodu kopumā, turpretī darbnīcā „Esi Alunāns!” skolēni meklēja veiksmīgus un interesantus variantus, kā dažādos kontekstos varētu aizstāt anglicismus un frāzes angļu valodā.
Paldies Guntai Kļavai un Justīnei Bonderei no LVA (Latviešu valodas aģentūra) par aizrautīgo darbošanos ar mūsu jauniešiem!
Latviešu valodas 5.-6.klašu konkursa rezultāti
2023. gada 16. novembris
Priecājamies par mūsu skolas 5.a klases skolnieces Marijas Kaplunovas panākumiem Rīgas 40.vidusskolas 7.atklātajā latviešu valodas (mazākumtautību izglītības programma) konkursā 5.-6. klasēm, jo Marijai ir 3. vieta!
Paldies latviešu valodas un literatūras skolotājai Vinetai Jēgerei par skolēnu sagatavošanu konkursam!
12.b klase apmeklēja izstādi “Mūsu mājas bija zeme. Uzplaukums”
2023. gada 10. novembris
12.b klase kursā "Latviešu valoda un literatūra II" apmeklēja kultūrizglītojošās programmas nodarbību dāņu mākslinieka Ufes Isoloto (Uffe Isolotto) izstādē “Mūsu mājas bija zeme. Uzplaukums”, kuras laikā iepazina izstādes tapšanu Venēcijas Biennāles ietvaros un pamatojumu caur īsstāstu “No zemes klēpja”, reflektēja par pieredzēto un piedalījās radošās rakstīšanas aktivitātē, grupās domājot par savu literāro žanru, kura ietvaros bija jārada jauni tēli, to attiecības ar esošiem kentauriem, kā arī, raugoties nākotnē, radīja oriģinālas sižeta līnijas, atbilstoši izlozētajam žanram. Nodarbībā skolēni pētīja tēmas, kas ietver filozofiskus, sociālos un kultūras kontekstus un diskutēja par laikmetīgās mākslas nozīmi un ietekmi mūsdienu mainīgajā pasaulē, atsaucoties uz tikko iegūto pieredzi hiperreālistisko darbu instalācijā.
Radošās rakstīšanas nodarbība bija lieliska iespēja skolēniem attīstīt valodas un kultūrpratības iemaņas.
Paldies Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” izglītības iniciatīvai “Ziedoņa klase” un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs fondam par šī kultūras notikuma organizēšanu Latvijā, kā arī Elizabetei Pavlovskai par nodarbības vadīšanu.
Latviešu valodas un literatūras II padziļinātā kursa ārpusstundu aktivitātes
2023. gada 23. oktobris
12.klases skolēni padziļinātā kursa "Latviešu valoda un literatūra II" ietvaros septembrī, oktobrī darbojās pētot tēmu "Teksts un indivīds", lasot un izprotot dažādu autoru tekstus un analizējot laikmeta un vides ietekmi indivīda veidošanās ceļā. Izejot ārpusstundu rāmjiem, skolēni septembra beigās apmeklēja LNB (Latvijas Nacionālā bibliotēka) Virtakas klases kultūrizglītojošo nodarbību "Pašizdots jeb lasīšana kā pretošanās", kur muzejpedagoģes Anitas Smelteres vadībā iepazina dažādu laikmetu cenzūras iemeslus, iepazina autorus, kuri bija nevēlami varai un kurus sabiedrība dažkārt lasīja slepeni, kā piemēram, padoju laika "pašizdotā".
19.oktobrī, domājot par novembri - Ojāra Vācieša mēnesi, skolēni devās ciemos uz Ojāra Vācieša muzeju, sajūtot dzejnieka klātbūtni viņa mājā O.Vācieša ielā 19, Rīgā. Skolēni iepazina dzejnieka dzīves stāstu, ieklausījās Ojāra Vācieša dzejas ierakstu lasījumos, noskatījās video stāstus, gatavojoties radošās rakstīšanas nodarbībām stundās.
Šīs ārpusstundu nodarbības padziļina skolēnu izpratni par skolā apspriestajām tēmām, paplašina kultūrpieredzi un sniedz bagātīgu informāciju par literatūras, vēsturisko apstākļu un vides mijiedarbību.