Latvijas skolas soma
Komiksu darbnīca “Raiņa ielas cirks”
2025. gada 15. aprīlis
"Latvijas skolas soma" pasākumu ietvaros 2025.gada 4.aprīlī pie 4.klašu skolēniem viesojās bērnu rakstniece Luīze Pastore, vadot "Komiksu darbnīcu “Raiņa ielas cirks”.
Rakstniece atraktīvi stāstīja un rādīja ar attēliem, žonglēšanas bumbiņām, kas notiek rakstnieka galvā, kā rodas idejas daiļdarbiem. Luīze Pastore mācīja skolēniem, kā rakstīt un noformēt komiksus. Skolēni ļoti ieinteresēti klausījās rakstnieces stāstījumus, aktīvi iejutās rakstnieka lomā, rakstot, veidojot savu nelielu komiksu grāmatu. Daudzi skolēni izmantoja iespēju lūgt rakstniecei autogrāfu.
Tikšanās ar bērnu grāmatu autori Luizi Pastori bija lieliska iespēja paplašināt savu redzesloku, iegūt jaunas zināšanas un prasmes.
Rakstu sagatavoja: Vivita Plataiskalna, Latviešu valodas un literatūras skolotāja.
Izrāde “Smalkās kaites” (pēc E. Ādamsona noveļu motīviem)
2025. gada 7. aprīlī
10.klašu skolēni 2025.gada 7.martā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Leļļu teātra izrādi “Smalkās kaites”, un jaunieši atzina, ka šis notikums bija neparasts viņu, kultūras baudītāju, pieredzē. E.Ādamsona noveļu krājumu “Smalkās kaites” skolēni ir lasījuši un literatūras stundās analizējuši, pievēršot uzmanību gan autora spējai ironizēt par cilvēka būtību, gan arī noveļu krāšņajai, bagātīgajai, tēlainajai valodai.
Atbildot uz jautājumu, teksts vai izrāde, domas bija dažādas, bet par skatīto izrādi jaunieši teica tā:
dinamiska un pārsteidzoša izrāde; ja es nebūtu lasījis noveles, iespējams, nesaprastu izrādes gaitu; interesanta šķita piedāvātā E.Ādamsona noveļu interpretācija, kur varēju vērot režisora piedāvāto, nedaudz no lasītā teksta atšķirīgo stāstu; neparasti šķita tas, ka izrādē tika izmantoti daudzi anglicismi, ko, protams, neizmantoja E.Ādamsons.
Anna atzina: “Manuprāt, lasot noveles, var labāk saprast stāsta sižetu. Dažreiz izrādēs var nepamanīt to, kas būs aprakstīts grāmatā. Kad tu lasi noveli, tu iedarbini fantāziju un mēģini iztēloties. Izrādēs ir attēlotas režisora idejas un iztēle. Lasīt noveles ir labākais veids, lai attīstītu domāšanu un spētu interpretēt, veidojot, piemēram, izrādes.”
Rakstu sagatavoja: Gita Pohevica, Latviešu valodas un literatūras skolotāja, direktora vietniece.
Izrāde “Grāfs Monte-Kristo. Esmu Edmons Dantess"
2025. gada 28. marts
2025. gada 25.martā mūsu 11.a, b, c klašu skolēni devās uz M.Čehova Rīgas krievu teātra izrādi “Grāfs Monte-Kristo. Esmu Edmons Dantess”. Šis pasākums notika pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma”.
Iespaidīga aktieru spēle un aizraujošs sižets atstāja neaizmirstamas emocijas.
“Izrāde bija iespaidīga un emocionāli piesātināta.” (Katrina Isaka, 11.c)
“…Mūzika piešķīra izrādei īpašu atmosfēru – dziesmas lieliski papildināja dramatisko stāstu.” (Ksenija Vibornova, 11.c)
Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju izbaudīt šo izrādi!
Izrāde “Mēness taurenis”
2025. gada 18. marts
05.03.2025 iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros skolas aktu zālē pie 1.-2.klašu skolēniem viesojās Latvijas Leļļu teātra aktieri ar izrādi “Mēness taurenis”.
Izrādes laikā bērni dzīvoja līdzi mazajam taureņa kāpuram. Ar leļļu teātra izrādes valodu un paņēmieniem sākumskolas skolēni bija aicināti domāt par savstarpējām attiecībām un dzīves vērtībām.
Interaktīva mācību filmu studija “Nofilmē savu filmu”
2025. gada 18. marts
04.03.2025 skolas aktu zālē notika iniciatīvas “Latvijas skolas soma” pasākums - Interaktīva mācību filmu studija “Nofilmē savu filmu”, kur 7. klašu skolēni uzņēma savus video par izlozētajām tēmām, kas saistītas ar mācību priekšmetiem – literatūra, svešvalodas, mūzika, ģeogrāfija, vēsture –, vai brīvo laiku, talantiem, hobijiem. Studija tika uzstādīta skolas aktu zālē, kur skolēni darbojās kā filmēšanas grupa.
Apvienojot mūsdienu tehnoloģijas, fantāziju un stāsta veidošanas brīnumu, filmu uzņemšana bija izglītojošs, radošs un izklaidējošs process.
Skolēni atzina, ka apguva jaunas prasmes, uzzināja ko jaunu un daži drosminieki bija gatavi paši pēc nodarbības veidot savas filmas.
Rakstu sagatavoja: Aija Studente, Latviešu valodas un literatūras skolotāja.
Izrāde "Mazais princis”
2025. gada 4. marts
“Latvijas skolas somas” ietvaros 2025. gada 28. februārī 4. klašu skolēni noskatījās izrādi "Mazais princis".
"Mazais princis" ir poētisks stāsts par to, kā lidmašīnas pilots, kurš ciešot avārijā, nosēžas tuksnesī un tur satiek mazu zēnu, kas uz zemi atlaidies no citas planētas. Tā lidotājs iepazinās ar mazo, zinātkāro cilvēciņu, no kura viņš iemācās raudzīties uz pasauli ar sirdi, jo būtiskais ir acīm ne vienmēr redzams.
4. klašu skolēniem, tēmas ietvaros, apgūstot literatūrā poēmu, bija brīnišķīga iespēja noskatīties šo izrādi, iepazīties ar māksliniekiem un viņu tēliem, kuri centās atainot šo stāstu un parādīt autora iecerētās nianses, kā saskatīt pasauli, kā sajust pasauli un lietas sev apkārt, kuras ne vienmēr ir iespējams ieraudzīt un sadzirdēt ikdienā. Kā savulaik autors citēja: "Tu esi atbildīgs par to, ko pieradini!", skolēniem vēlējāmies atspoguļot šīs vērtības, kuras šodien ir tik ļoti aizmirstas. Rakstu sagatavoja: Vija Treimane, latviešu valodas un literatūras skolotāja.
Izrāde “Dullais Dauka”
2025. gada 24. februāris
2024.gada novembrī Rīgas Purvciema vidusskolas 10.a un 10.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja LNT izrādi “Dullais Dauka”, lai atbildētu uz jautājumu, vai Dullais Dauka ir 21.gadsimta jaunietis un vai Daukas tiekšanās uz horizontu un mūžīgās patiesības meklējumi ir aktuāli arī viņiem, mūsdienu jauniešiem. Izrāde bija stāsts “par plašākas patiesības meklējumiem, kas cilvēkiem bijusi svarīga visos laikos, neatkarīgi no laikmeta sociālās realitātes”, kā arī stāsts jauniem cilvēkiem, kurus mūždien urda interese par to, kas ir tālāk, kas atrodas tur - “aiz horizonta”.
Pēc teātra izrādes literatūras stundās skolēni meklēja un salīdzināja Dullā Daukas iezīmes citu autoru tekstos (I.Ziedoņa epifānijās, Vizmas Belševicas dzejoļu krājumā “Gadu gredzenā”, Elzas Rozentāles dziesmas tekstā) un atzina, ka “ noteikti ieteiktu noskatīties šo izrādi saviem vienaudžiem, jo izrāde uzdod jautājumus, liek domāt vēl ilgi pēc redzētā. Skatoties un domājot par jaunu cilvēku ideāliem , mērķiem radās salīdzinājums ar lasītās Kārļa Skalbes literārās pasakas “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” beigu atziņu: “Pasaulei nav gala, un debesīm nav malas. Īstā dzīve ir liela kā pasaule un augsta kā debesis.” Tikai mēs paši ar savu zinātkāri un mērķtiecību varam sasniegt jaunus apvāršņus un celt savas debesis. Dullais Dauka ir 21.gadsimta jaunietis. Mēs. Es.”
Rakstu sagatavoja: Gita Pohevica, Latviešu valodas un literatūras skolotāja, direktora vietniece.
Sievietes cīņa par līdztiesību Aspazijas lugā “Zaudētas tiesības"
2025. gada 24. februāris
2025.gada 16.martā atzīmēsim dzejnieces Aspazijas 160 gadus. Šis ir īpašs notikums, kuram cītīgi gatavojas 10.klašu skolēni, pētot, izzinot, darbojoties Aspazijas dzīves, personības un daiļrades izpētē. Februāra sākumā 10.a un 10.b klases skolēni apmeklēja Raiņa un Aspazijas māju un programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Sievietes cīņa par līdztiesību Aspazijas lugā “Zaudētas tiesības””, kuru vadīja dzejniece un muzeja speciāliste Anna Auziņa.
Skolēni izzināja Aspazijas dzīvi, vēsturiskos apstākļus un sievietes stāvokli sabiedrībā lugas sarakstīšanas laikā. Turpinājumā skolēni, sadaloties grupās, pievērsās kādam no galvenajiem lugas tēliem, lasīja tēla monologu, kas balstīts lugas sižetā un kurā mūsdienu jauniešiem saprotamā valodā skaidrots varones/varoņa galvenais konflikts. Ar muzeja speciālistes atbalstu skolēni grupās apsprieda katra tēla izvēli no ētikas viedokļa un vienojās, ko lugas sarakstīšanas laikmetā varēja darīt, lai uzlabotu aplūkoto situāciju sabiedrībā, un salīdzināja šīs iespējas ar mūsdienām.
Skolēni atzina, ka šī nodarbība palīdzēja iedziļināties un labāk izprast mācību stundās lasīto, analizēto Aspazijas lugu “Zaudētās tiesības”.
Rakstu sagatavoja: Gita Pohevica, Latviešu valodas un literatūras skolotāja, direktora vietniece.
Radošā nodarbība “Mana runa pārliecina”
2025. gada 3. februāris
Janvāra pēdējā nedēļā pasākumā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros "Mana runa pārliecina" piedalījās mūsu skolas 10. un 11. klašu skolēni. “Skolēni apguva vingrinājumus vārdu krājuma aktivizēšanā, vārdu spēlē izteica asociācijas. Noderīgi bija vingrinājumi stresa mazināšanai pirms publiskās uzstāšanās. Skolēniem bija iespēja, strādājot grupās, iepazīt sevi un citus un kur tad vēl kopā ar klasesbiedriem doties kopīgā piedzīvojumā uz vietu, kur realitātē nekad nav bijuši. Noturēt ar acu skatienu klasesbiedru uzmanību un pārvaldīt auditoriju varēja ne jau nu visi, pat skolotāja 7 sekundēs trijiem skolēniem nepaguva ieskatīties acīs. Pasākums bija jautrs un ļāva neformālā gaisotnē kopīgi gatavoties publiskajai runai un vēl iemācīja pēc katras izdošanās uzsaukt: "Ju - hū!"” (Latviešu valodas un literatūras skolotāja Ināra Vīksna).
Filma "Mātes piens"
2025. gada 11. janvāris
1.semestra beigās 12.b klase skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros noskatījās mākslas filmu “Mātes piens”.
Filma veidota pēc rakstnieces Noras Ikstenas tāda paša romāna nosaukuma.
12.b klase latviešu valodu un literatūru apgūst padziļināti, un tēmas ‘Teksts un indivīds” apguvē balstījāmies uz tekstu ”Mātes piens”.
Pēc filmas noskatīšanās pārrunājām redzēto, kā arī salīdzinājām tekstu un grāmatu.
Daudzi skolēni teica, ka viņi guva priekšstatu par tā laika sadzīvi, ideoloģiju un cilvēku attiecībām.
Skolēni atzīmēja, ka trūka dažu sižetisku nianšu, kurām bija būtiska loma grāmatā.
Skolēni atzinīgi novērtēja aktieru darbu. Filmā atkal parādījās jaunā, talantīgā aktrise Rūta Kronberga, kura spēlēja Billi tāda paša nosaukuma darbā.
Filma skolēniem atvēra jaunu skatu uz romānu “Mātes piens”.
Latviešu valodas un literatūras skolotāja Alīna Selicka.