Latvijas skolas soma
Koncertlekcija “Veltījums Lāčplēsim”
2024. gada 16. novembris
2024.gada 12.novembrī Rīgas Purvciema vidusskolas 10. un 12.klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja koncertu Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē. Savukārt, 14. novembrī koncertu “Veltījums Lāčplēsim” skolas aktu zālē klausījās 6., 7. un 9. klašu skolēni.
Svētku koncerts bija veltīts divām tēmām – tautas varoņa tēlam latviešu literatūrā un mūzikā, kā arī Latvijas vēstures varoņiem. Skolēni izzināja Lāčplēša tēlu literatūrā un mākslā, un kopā ar māksliniekiem iepazina Latvijas vēstures varoņus – latviešu strēlniekus. Stāsti mijās ar mūziku, kurā tika atskaņoti Ērika Ešenvalda, Haralda Sīmaņa un Jāzepa Vītola skaņdarbi, kā arī latviešu tautas dziesmas un strēlnieku dziesmas, kas veltītas varonības un dzimtenes mīlestības tēmām.
Animācijas filma "Straume"
2024. gada 11. novembris
No 14.10. līdz 18.10. projekta "Latvijas skolas soma" ietvaros 7. un 10. klašu skolēni noskatījās latviešu filmu “Straume”, kas šogad pāršalkusi gan festivālus, gan kinoteātru repertuārus. Šīs animācijas filmas saturs ir unikāls, jo par spīti tam, ka tā ir animācija, tai nav vecuma ierobežojuma, jo jebkura vecuma grupa uztvers sev aktuālu vēstījumu.
Spoku stunda
2024. gada 11. novembris
01.11.2024. projekta "Latvijas skolas soma" ietvaros 6.klašu skolēniem tika organizēta muzejpedagoģiskā video nodarbība “Spoku stunda”.
Attālinātajā nodarbībā, kas veidota kā videofilma, skolēni iepazinās ar Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumu daudzveidību, veidoja izpratni par to, kas ir spoku stāsti un kāpēc tos vajag klausīties un stāstīt, kā arī pārliecinājās, ka muzejā nav briesmīgu/biedējošu lietu, un bailes rada mūsu iztēle.
Videoierakstā par spoku stāstiem, to pētīšanu un savu pieredzi ar baidīšanos skolēniem stāstīja mākslinieks Kristians Brekte, folkloras pētnieks Guntis Pakalns, kā arī rakstnieks Māris Rungulis.
Nodarbība mudināja skolēnus saglabāt spoku stāstu stāstīšanas tradīcijas, kas attīsta prasmes secīgi formulēt savu domu, nepazaudēt ideju un saglabāt intrigu, stāstot vai rakstot spoku stāstus.
Dzeja. Es. Ziedonis.
2024. gada 11. novembris
2024. gada 30. un 31. oktobrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 8. klasēm tika organizēta nodarbība "Dzeja. Es. Ziedonis".
Nodarbības laikā jaunieši iepazinās ar Imanta Ziedoņa un citu laikmetīgo latviešu rakstnieku dzejoļiem, to rakstīšanas tehnikām un interpretāciju veidiem. Kopā ar nodarbības vadītāju skolēni diskutēja par to, kas ir dzeja, kāda ir tās loma mūsdienās un jauniešu dzīvē, kā arī iepazinās ar veidiem, kādos formātos dzeju iespējams nodot auditorijai. Noslēgumā jaunieši tika aicināti radīt paši savus dzejoļus, veidot to ilustrācijas ar attēliem un prezentēt tos dzejas lasījumos klases ietvaros.
Skolēni pārliecinājās, ka būt par dzejnieku ir interesanti un aizraujoši.
“Orķestris. Klasika. Roks.”
2024. gada 11. novembris
2024. gada 7.novembrī 8., 9. un 11. klases skolēni devās uz koncerta uzvedumu “Orķestris. Klasika. Roks.”, kurš notika VEF Kultūras pilī. Koncertā piedalījās: Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris, jaunā diriģenta Vilhelma Vācieša vadībā, pianists Vestards Šimkus, saksofonists Aigars Raumanis, grupas “DAGAMBA” līderis, čellists Valters Pūce un, protams, neatkārtojamā stāstniece, muzikoloģe - Karina Bērziņa. Skolēni iepazinās ar romantisma laika mūziku dažādas interpretācijas.
“Man patika roka stila savienojums ar klasisko mūziku. It īpaši bija interesanti skatīties kā pusaudži, apmēram tādā pašā vecumā, kā es, tik labi spēlēja.” (Jeļizaveta Gruņenko, 11.c) “Koncerts izraisīja man ļoti priecīgas un interesantas sajūtas, jo tādos koncertos es esmu diezgan reti. Visvairāk man iepatikās saksofonista spēle. Es labprāt vēlreiz apmeklēšu šo aizraujošo pasākumu.” (Alla Meldere, 11.c) “Viens no maniem mīļākajiem skaņdarbiem bija koncerta noslēgumā ar roka elementiem, manuprāt, tā bija vislabākā izvēle finālam, lai noslēgtu koncertu un atstātu spilgtu iespaidu.” (Margarita Sadovska, 11.c)
Paldies VEF Kultūras pilij, “Latvijas koncertiem” un iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par lielisko iespēju redzēt un klausīties šo koncerta uzvedumu.
Ceļš līdz grāmatai “Draugi”
2024. gada 7. oktobris
2024. gada 3. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, mūsu skolā pie 4.un 5. klasēm ar savu nodarbību “Ceļš līdz grāmatai “Draugi”” viesojās rakstniece Nora Ikstena un dziedātāja, komponiste Laila Ilze Purmaliete. Nora Ikstena radījusi īpašu šai grāmatai veltītu 7 dzejoļu ciklu, ko Laila Ilze Purmaliete sacerējusi dziesmās, kuras nodarbības laikā izpilda ģitāras un fonogrammu pavadījumā.
Viņas rosināja skolēnus padomāt par tādām būtiskām tēmām, kā draudzība, mīļums pret vecākiem, un labestība vienam pret otru. Par pamatu ņemot Noras Ikstenas grāmatu “Draugi”. Interesantais vēstījums mijās ar dziesmām un dejošanu. Bērni aktīvi iesaistījās nodarbībā gan dziedot līdzi, gan iesaistoties kopīgās dejās uz skatuves.
Izsakām lielu paldies Norai Ikstenai un Lailai Ilzei Purmalietei par brīnišķīgo un interesanto pasākumu!
Virtuālās realitātes nodarbība “Es saprotu literāro daiļdarbu caur mākslu”
2024. gada 7. oktobris
Rīgas Purvciema vidusskolā no 25.09. līdz 27.09. 1.-3.klašu skolēniem iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros notika virtuālās realitātes nodarbība “Es saprotu literāro daiļdarbu caur mākslu”. Skolēni izmantojot trīsdimensiju brilles vēroja animācijas filmu par mākslu cauri dažādiem gadsimtiem. Tika apskatīti gan aizvēstures cilvēku zīmējumi uz alu sienām, gan Leonardo da Vinči atklājumi un ģenialitāte dažādās zinātnes jomās. Tāpat tika skatīti gleznotāja Vincenta van Goga mākslas darbi. Bērniem šis bija ļoti labs variants, kā sarežģītas zinātnes, notikumus parādīt caur vienkāršu multfilmu. Bērni komentēja un ar aizrautību sekoja katram notikumam filmā.
Pēc stundas skolēni bija ļoti priecīgi un spēja nosaukt atsevišķus notikumus un cilvēkus, kas filmā darbojās. Tāpat izveidojās priekštats par seno mākslu, renesanses laikmetu, mūsdienu mākslu un jaunākajām tehnoloģijām.
Virtuālās realitātes nodarbība "Mūzika un skaņa"
2024. gada 7. oktobris
2024. gada 24. septembrī Rīgas Purvciema vidusskolas 5. klases skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja piedalīties SIA “P.N.R.” virtuālās realitātes nodarbībā.
Skolēni ar virtuālo briļļu palīdzību skatījās filmu “Mūzika un skaņa”. Izrādās, ka skaņu var ne tikai sadzirdēt un pierakstīt ar notīm, bet arī ieraudzīt, iepazīstinot no fizikas skatupunkta. Nodarbības laikā skolēni uzzina par mūzikas instrumentu rašanās vēsturi, skaņas rašanās fizikālajiem aspektiem.
Virtuālās realitātes brilles izraisīja lielu interesi skolēnu vidū. Skolēniem arī bija iespēja iepazīties ar Latvijas mūziķi, kurš ar tehnoloģiju palīdzību apvieno mūziku, virtuālo realitāti un Latvijas dabu.
Sakām lielu paldies organizatoriem! Paldies projektam „Latvijas skolas soma” un SIA P.N.R. par interesanto nodarbību!
2023./2024. mācību gadā programmas “Skolas soma” aktivitātes
2024. gada 31. maijs
2023./2024. mācību gadā mūsu skola aktīvi izmantoja programmas “Skolas soma” iespējas, lai skolēni var iepazīties ar Latvijas mākslas un kultūras norisi (mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā), sasaistot to ar mācību un audzināšanas darbu.
Mūsu skolēni apmeklēja daudzveidīgas teātra izrādes:
* Leļļu izrāde "Sapnis par karali" (1.kl.) (biedrība "Latvijas Leļļu Teātru Klubs", leļļu izrāde "Zaķim dzimene…" (1.-2.kl.) (Jura Babra leļļu teātris "TIMS");
* Izrāde "Mazais princis"(5.kl.), Izrāde "Robins Huds" (6.,7.,10.kl.), izrāde "Grāfs Monte-Kristo. Esmu Edmons Dantess" (6.d kl.), Izrāde "Gandrīzlaime" (12.kl.) (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris);
* Izrāde "Varšavas melodija" (11.kl.), izrāde "Love is..." (12.kl.) (Jaunatnes teātris "Brīvo Aktieru Sabiedrība");
* Balets "Vijs. Šausmu naktis" (10.kl.) (Latvijas Nacionālā opera un balets);
* Burvju triku izrāde “Brīnumi notiek”(6.kl.) (Mystero SIA).
Kā notiek zinātnes un mākslas mijiedarbība, lai radītu kvalitatīvu mākslas filmu, mūsu 2. un 4.klases skolēni uzzināja Zinātnes teātra nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”. Skolēni aktīvi piedalījās nodarbība "Māksla un zinātnes arhitektūra"(Laboratorium.lv). Bērni atraktīvā un neprastā veidā ieguva ļoti vērtīgas zināšanas, kā arī, cerams, ka kādā no bērniem šī izrāde izraisīja papildus interesi par aizraujošo zinātni. Skolēni uzzināja, kā veido mākslīgu sniegu, speciālu grimu, sprādzienus un citus efektus, kas ir balstīti uz ķīmijas un fizikas zināšanām, bet palīdz veidot mākslas darbus.
Koncertlekcija “Mēs esam Latvija”
2023. gada 14. novembris
2023. gada 13. novembrī 9. klašu skolēni devās aizraujošā ceļojumā pa Latviju koncertlekcijā “Mēs esam Latvija”. Tās vēstījums ir, ka Latvija ir iespēju zeme, vieta, no kuras nāk augsta līmeņa profesionāļi un izcilības. Sākot ar kultūru un sportu līdz pat zinātnei un jaunuzņēmumiem. Jaunieši lekcijā iepazina Latvijas vēstures un kultūras notikumus, kā arī tika iesaistīti viktorīnas spēlē par par Latviju, kas ir rūpīgi izstrādāta, ņemot vērā skolā apgūstamo vielu un mācību saturu. Tā kā šī bija muzikāla lekcija, tad tika dziedāts līdzi dažādām latviešu dziesmām. Koncertlekcijas programmā izskanēja mūzika, ko radījis Emīls Dārziņš, Uldis Stabulnieks, Pēteris Vasks, Imants Kalniņš, Raimonds Pauls, Renārs Kaupers un citi.
Paldies par pirmssvētku noskaņas radīšanu un iespēju iepazīt Latviju šādā muzikālā ceļojumā!
Norise notika Latvijas skolas somas ietvaros.